Miejsca

Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych miejsc z których można prowadzić obserwację. Jeśli macie swoje dodatkowe typy podzielcie się nimi w komentarzach – z góry dzięki.

I – Górka „przed lasem” – najpopularniejsze miejsce dobre do obserwacji lądujących / startujących samolotów. Większość zdjęć na stronie pochodzi właśnie z tego miejsca. Pozycja Google Maps. Filmik z dojazdu od ulicy Mełgiewskiej na YouTube.

położenie górki
położenie górki

II – teren obok instalacji naziemnej do naprowadzania samolotów. Miejsce bezpośrednio w osi pasa. Możliwość zaobserwowania przelatującego bezpośrednio nad nami samolotu. Dojazd taki sam jak w przypadku górki nr I wystarczy w połowie drogi skręcić w prawo polną drogą. Pozycja Google Maps.

 II

 

III – „wysoka” Górka – miejsce dobre do obserwacji startujących / lądujących samolotów. Dojazd taki sam jak do górki numer I – mijamy znak Świdnik Duży i jedziemy prosto aż do przystanku autobusowego gdzie skręcamy w prawo obok kościoła. Przejeżdżamy drogą wzdłuż lasu mijając instalacje PGNiG. Jedziemy cały czas wzdłuż lasu i ogrodzenia lotniska. Uwaga dojazd prowadzi nieutwardzoną drogą, która podczas opadów/roztopów może być ciężko przejezdna. Wideo z zarejestrowanym widokiem znajdziecie tutaj. Położenie na mapach Google. Dodatkowy opis i cynk dzięki Tomaszowi.

Próg pasa 25 w odległości ok 300 m, idealny widok na samoloty podchodzące przez punkt FAF.

Miejsce możemy spokojnie nazwać górą spotterską ze względu na rozmiary
Miejsce możemy spokojnie nazwać górą spotterską ze względu na rozmiary

 Screenshot_2013-02-09-13-46-11

Screenshot_2013-02-09-13-50-56

IV – miejsce leżące pomiędzy punktami I i III – naprzeciwko terminala przy lesie – uniwersalne i ze świetną widocznością. Mały mankament to, że miejsce mogłoby być trochę wyżej położone – warto zabrać ze sobą drabinkę :).

Uwaga na dojazd taki sam jak do górki numer III tylko w połowie drogi jesteśmy na miejscu (można się zakopać – sam przetestowałem). Można dojść spacerkiem (na oko 5 minut) wzdłuż ogrodzenia od górki numer I. Pozycja miejsca na mapach google.

górka nie jest pokaźnych rozmiarów
górka nie jest pokaźnych rozmiarów

Screenshot_2013-02-23-07-15-17

Na koniec lista miejsc przygotowana przez Kurier Lubelski z okazji przylotu Rusłana.

Mapa miejsc spotterskich - Kurier Lubelski
Mapa miejsc spotterskich – Kurier Lubelski

12 KOMENTARZE

 1. Jeśli chodzi o sam spoting to Ciekawa zakładka. Nie orientowałem się jeszcze ale bardzo mnie ciekawi kwestia nasłuchu radiowego na wieże i samoloty. Czy np. w internecie można gdzieś odnaleźć taką komunikację. Stawiam że trzeba mieć jakiś dobry sprzęt radiowy i znać się na tym… :-/

 2. nie jest to chyba za bardzo skomplikowane choc wymaga pewnej wiedzy jak ze wszystkim. moj znajomy do nasluchu z domu uzywa przerobionego radia cb. do nasluchu przy lotnisku wystarcza chyba tylko proste skanery na allegro od 200 PLN – http://allegro.pl/listing.php/search?string=nas%C5%82uch&category=446. na gorce pojawiaja sie ludzie z takimi urzadzeniami wiec najlepiej byloby zasiegnac jezyka bezposrednio od nich. wiecej znajdziesz na Lotnicze częstotliwości w Polsce – https://sites.google.com/site/spamowski/lotnicze-czestotliwosci-w-polsce#TOC-O-programie

  • Stojąc na niej widać też niewielkie wzniesienia po drugiej stronie pasa – jak ponownie złapie mróz, spróbuję się tam dostać. Z tamtego miejsca, mając słońce za plecami, można robić ciekawsze zdjęcia

   • Współrzędne górki IV (w różnych formatach):

    51,241078 22,735286 w stopniach i ułamkach stopni
    51 14,465 22 44,117 w stopniach, minutach i ułamkach minut
    51 14 27,9 22 44 07,0 w stopniach, minutach, sekundach i ułamkach sekund
    381559 760625 w metrach, w układzie geodezyjnym 1992

 3. Witam. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi jak daleko na piechotę (ile czasu mniej więcej) zajmuje dojście z przystanku szynobusów do miejsca spotterów II?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Proszę o wpisanie swojego imienia