Przeciwdziałanie zagrożeniom płynącym z zachowania osób w obiektach użyteczności publicznej – pod taką nazwą 4 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu. Pracownicy naukowi, ale także praktycy, będą rozmawiali m.in. na temat potencjalnych zagrożeń w miejscach takich jak lotniska, galerie handlowe czy dworce. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się także specjaliści z Izraela oraz Słowacji.
Konferencja adresowana jest do osób, zarządzających obiektami wpisanymi na listę miejsc podlegających szczególnej ochronie (m.in. dworce), organizatorów imprez masowych (m.in. koncertów, meczów, zgromadzeń społecznych), pracowników Służby Ochrony Kolei PKP, Policji, Straży Granicznej, MON, MSW, sztabów kryzysowych różnego szczebla, Straży Miejskich oraz portów lotniczych w całym kraju.
Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę i skuteczne narzędzia, usprawniające przeciwdziałaniu zagrożeń podczas pracy w dużych zbiorowiskach ludzi. Teoria zostanie uzupełniona praktycznymi przykładami od osób, które maja wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.
Konferencja odbędzie się w auli 1031 Kolegium Jana Pawła II (X piętro). Część oficjalna, podczas której głos zabiorą przedstawiciele lokalnych władz – Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Prezydent Miasta Lublin – rozpocznie się o godzinie 9:00.
Spotkanie podzielone zostało na dwa bloki. Podczas części plenarnej (od godz. 9:30 do godz. 12:30) wykłady wygłoszą m.in eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy ASERO Israel, którzy na co dzień doradzają dużym firmom i instytucjom rządowym, jak złagodzić ryzyko związane z zakłóceniem bezpieczeństwa, w sytuacjach wzmożonej aktywności terrorystycznej.
Sesja warsztatowa (od godz. 12:30 do godz. 14:40) to wystąpienia m.in. pracowników Portu Lotniczego Lublin oraz Portu Lotniczego Koszyce. Podczas spotkania omówią oni jak funkcjonuje ochrona w obiektach użyteczności publicznej w Polsce i na Słowacji, a także w jaki sposób rozpoznać zachowania osób potencjalnie niebezpiecznych.
Organizatorami wydarzenia jest Port Lotniczy Lublin oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Prezydent Miasta Lublin.